Výbuch v chemickém podniku v Kralupech – šest mrtvých

Podle portálu novinky.cz došlo ve čtvrtek kolem desáté hodiny dopoledne v areálu chemického provozu v Kralupech k výbuchu.

Podle mluvčí HZS bylo na místě výbuchu nalezeno šest mrtvých a několik těžce zraněných. Na místě zasahují všechny složky IZS včetně vrtulníku. V okolí výbuchu policie uzavírá komunikace.

Podle České televize Vinohradská nemocnice aktivovala traumaplán pro příjem většího počtu zraněných.

Záchranáři ukončili vyprošťování osob. Dva lidé byli převezeni do nemocnice, jeden z toho letecky, řekl pro ČT Petr Svoboda, mluvčí hasičů ze Středočeského kraje.

Záchranáři potvrdili šest obětí výbuchu v kralupské chemičce. Další čtyři lidé skončili v nemocnicích, dva mají lehká a dva středně těžká zranění.

Mluvčí společnosti Unipetrol Pavel Kaidl pro server iROZHLAS.cz potvrdil, že k výbuchu došlo v kralupském areálu společnosti.
„V tuto chvíli mohu potvrdit, že došlo v areálu naší společnosti k mimořádné události. Bližší informace v tuto chvíli ale nemám, vše zjišťujeme a budeme informovat,“ uvedl.

Podle mluvčího Unipetrolu Petra Kaidla chemička aktuálně fungovala v utlumeném režimu, připravovala se na komplexní revizi. „Právě v tuto chvíli probíhá v chemičce v Kralupech nad Vltavou takzvaná zarážka, to je celková údržba areálu, kdy dojde k utlumení provozu a prochází se všechno tak, abychom pokračovali v údržbě a modernizovali veškerá zařízení. Jde o největší zarážku za poslední desítky let, která v Kralupech nad Vltavou nyní probíhá,“ popsal pro Českou televizi.

V souvislosti se čtvrteční explozí nádrže na pohonné hmoty v kralupské rafinerii společnosti Unipetrol vydává Státní úřad inspekce práce následující prohlášení:

Prvotního šetření na místě události se dne 22. 3. 2018 ve 14 hodin zúčastnili inspektoři Oblastního inspektorátu práce pro Středočeský kraj se sídlem v Praze. K události došlo v prostorách společnosti Unipetrol RPA, s.r.o. Litvínov – odštěpeném závodu v Kralupech nad Vltavou, při opravě dlouhodobě nepoužívané nádrže, která měla spočívat v demontáži stávajících armatur určených k repasi. Na těchto činnostech se podíleli zaměstnanci 4 dodavatelských subjektů.

Vzhledem k závažnosti situace byl generálním inspektorem Státního úřadu inspekce práce sestaven speciální pracovní tým, který se v rámci šetření zaměří na okolnosti a příčiny vzniku smrtelných úrazů a dodržení všech pravidel bezpečnosti práce a ochrany zdraví na pracovišti. Na postupu šetření se bude i metodicky podílet Státní úřad inspekce práce.

V rámci šetření celé události se tento pracovní  tým bude  zejména zabývat zpracováním a obsahem provozně technické dokumentace ve vazbě na prováděné činnosti během repase nádrže, dále se zaměří na oblast řádného proškolení zaměstnanců i dodavatelských firem jak s bezpečnostmi předpisy, tak s provozní dokumentací. Inspektory bude zajímat i způsob stanovení rizik a opatření k těmto rizikům, který by při takovýchto činnostech mohly nastat. Šetření se rovněž zaměří i na oblast pracovněprávní, tedy zda zaměstnavatel splnil veškeré povinnosti vůči svým zaměstnancům – cizím státním příslušníkům. Speciální pracovní tým bude v rámci šetření spolupracovat s Policií České republiky a Hasičským záchranným sborem ČR, zejména při předávání informací.

Pokud inspektoři shledají, že firma při manipulaci s prázdnou nádrží na pohonné hmoty pochybila, mohou uložit pokutu až do výše dvou milionů korun. Konečné závěry by měly být během dvou až tří měsíců.

Foto: HSZ SŽDC