Akční plán rozvoje využití nízkopotenciálního obnovitelného a odpadního tepla

Předkládaný dokument „Akční plán rozvoje využití nízkopotenciálního obnovitelného a odpadního tepla“ reaguje na potřebu naplnit klimatické a energetické cíle České republiky v souladu se závazky, které vyplývají z Vnitrostátního plánu ČR pro oblast energetiky a klimatu, který v prosinci loňského roku schválila vláda. Cílem je, aby využití nízkopotenciálního obnovitelného tepla a odpadního tepla snížilo naši závislost na dovozu fosilních paliv, popř. vodíku a na spotřebě biomasy.

Již zmíněný Vnitrostátní plán ČR pro oblast energetiky a klimatu vymezuje rámcové cíle dekarbonizace a rozvoje obnovitelných zdrojů energie, ale chybí v něm konkrétní kroky a detailní řešení, jak přejít na vyšší využívání nízkopotenciálního obnovitelného a odpadního tepla.

Současná transformace teplárenství spoléhá především na vysokopotenciální teplo ze zemního plynu, biomasy a energetického využití odpadů a v budoucnu bude sázet na vodík. Vodík však bude potřeba prioritně v mnoha dalších sektorech ekonomiky, a proto je nezbytné zaměřit se na dosud relativně omezeně užívané nízkopotenciální zdroje, jako jsou odpadní teplo, geotermální energie a teplo okolního prostředí, které jsou v ČR dostupné.

Navržený směr a opatření musí jít také ruku v ruce s aktivitami směřujícími ke snižování energetické náročnosti vytápěných budov, což je jedním z důležitých (i technických) předpokladů pro využití nízkopotenciálního tepla.

Předkládaný materiál přináší další konkrétní kroky, které bude Ministerstvo životního prostředí podporovat a iniciovat směrem k dalším orgánům státní správy, především Ministerstvu průmyslu a obchodu a dalším, které mají gesci v oblasti teplárenství. Zároveň materiál představuje podněty pro nastavení dotačních programů, které budou cílit na podporu technologií využívajících nízkopotenciální teplo.

Proces koordinace, revize a naplňování tohoto akčního plánu bude koordinován na jednání s hlavními gestory.

Související články