Během dvou dní se přiotrávily dvě směny oxidem uhelnatým v pekařství v Rokycanech

Ve středu 21. prosince 2022 kolem osmé hodiny večer vyjížděly všechny záchranné složky do Raisovy ulice v Rokycanech, kde se v pekařství několik lidí přiotrávilo plynem. Po příjezdu místo se ukázalo, že se personál pekařství nadýchal nahromaděného oxidu uhelnatého, záchranáři museli ošetřit a do nemocnice transportovat tři osoby. Na stejnou adresu pak vyjížděly všechny složky IZS i ve čtvrtek v šest hodin večer, kdy se oxidem uhelnatým přiotrávily další osoby. Policie událost šetří s podezřením na obecné ohrožení z nedbalosti.

APTI znovu důrazně apeluje na odpovědné osoby, aby nepodceňovaly nebezpečí a důsledně prováděly revize spalinových cest i plynových spotřebičů

Revize spalinových cest a plynových spotřebičů se pohybují v řádech jednotek tisíců Kć a jsou ze zákona povinné. Přesto jsou revize často zanedbávány a dochází tak k naprosto zbytečným úmrtím. Loni na otravu oxidem uhelnatým zemře v průměru dvacet osob.

Oxid uhelnatý (CO) je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu, není dráždivý a je lehčí než vzduch. Přírodní koncentrace ve vzduchu se pohybují v rozmezí 50 – 230 µg.m-3 vzduchu, v místech s hustou dopravou nebo například v silničních tunelech mohou krátkodobé koncentrace přesahovat desítky mg.m-3. Oxid uhelnatý dosahuje i v interiérech, kde nejsou zdroje, přibližně stejných hodnot jako ve venkovním ovzduší. Ve vnitřním prostředí, tam, kde se nesprávně provozují spalovací zdroje, ale mohou koncentrace CO dosahovat i vyšších hodnot – například při používání plynu  k vaření a při špatně zajištěné výměně vzduchu v domácnostech mohou zde koncentrace CO dosáhnout řádově jednotek mg.m-3.

Detektory CO významně snižují riziko otravy

Předseda pracovní skupiny APTI pro plynová zařízení Ing. Miroslav Brotánek důrazně doporučuje instalovat detektory CO u každého spotřebiče na plyn. Autonomní přístroj k detekci nebezpečného oxidu přitom lze pořídit již od zhruba pěti set korun.

„Hlásiče CO spolehlivě chrání před oxidem uhelnatým. CO je neviditelný plyn bez zápachu, proto ho člověk nemůže smysly zaregistrovat. Detektor zajistí okamžité upozornění na tvorbu CO, který začne vznikat při špatném spalování. Vzhledem ke zrádnosti CO důrazně doporučuji jeho umístění zejména k domácím kotlům a karmám.“

Ing. Miroslav Brotánek, předseda pracovní skupiny APTI pro plynová zařízení

Související články