Výbuch s následným požárem v areálu chemického průmyslu v Záluží u Mostu

Dne 20. 7. 2022 v 22:55 vyjelo devět jednotek požární ochrany do areálu chemického průmyslu v Záluží u Mostu, kde došlo vlivem technické závady k lokální explozi a následnému požáru na hydrokrakovací jednotce. Vyhlášen byl 2. stupeň požárního poplachu. Na místě došlo ke zranění čtyř osob, které převzala do péče zdravotnická záchranná služba. Požár je lokalizovaný a technologie je odstavená mimo provoz. V Mostě a okolí hasiči měřili ovzduší z důvodu úniku škodlivých látek. Měření bylo negativní. Příčina výbuchu s následným požárem je v šetření.

Noční požár dostali hasiči pod kontrolu po 20 minutách od exploze. Během noci se postupně všechny jednotky požární ochrany vracely na své základny. Na místě byla ponechána místní podniková jednotka HZS, která ochlazovala blízký zásobník a kontrolovaně nechávala dohořet zbytky uhlovodíků.

Aktualizace 21,7,2022: Hasiči jsou i nadále na místě a monitorují odstavenou výrobní jednotku termokamerami.

Aktualizace 22.7.2022: Na místě vyšetřovatelé HZS a Policie kontrolovali dokumentaci. Vyšetřování bude pokračovat ohledáním místa požáru. Na devátou hodinu ranní byl pozván Technický ústav požární ochrany HZS ČR.
Dle vyjádření Unipetrolu došlo v důsledku závažné havárii (výbuch a následný požár) ve výrobním závodě Litvínov – Záluží, Česká republika a následné neplánované odstávce hydrokrakovací jednotky ve výrobním závodě Litvínov – Záluží, Česká republika. Z tohoto důvodu bylo významně sníženo zpracování ropy ve výrobním závodě Litvínov – Záluží, Česká republika a také výroba na etylénové jednotce

Související články