10 znaků štíhlé firmy

Lean systémy jsou zeštíhlovací firemní procesy, které mají zamezit plýtvání a generovat trvalé hodnoty. K jejich zavedení do firmy je potřeba mít správnou strategii a znát správné postupy. Tipy na štíhlé procesy připravili odborníci ze společnosti Manutan a New Dimension.

Všechny podnikové procesy obsahují činnosti, které vytvářejí přidanou hodnotu, a také naopak takové činnosti, které vytvářejí skryté nebo zjevné plýtvání. Zeštíhlování procesů je v dnešní době zásadní. Cílem je eliminovat plýtvání a vytvářet prostor pro činnosti přidávající hodnotu.

Josef Mik, marketingový ředitel společnosti Manutan

Štíhlý výrobní systém zahrnuje plynulý tok materiálu a informací, flexibilní a adaptibilní pracoviště, rychlé reakce na problém, neustálé vylepšování procesů, bezpečnost, ergonomii a šetrnost k životnímu prostředí, smysluplné využití digitalizace a nových technologií.

Pro vytvoření lean výrobního systému je nutné zvolit správnou strategii a postup. Je třeba vytvořit lean pracoviště, propojit je lean logistikou, obsluhovat je lean administrativou, dbát přitom stále na bezpečnost a životní prostředí a postupně systém zlepšovat, digitalizovat a automatizovat.

Eva Klusová, New Dimension

10 znaků štíhlých procesů ve výrobě, logistice a administrativě:

 1. Pracoviště je flexibilní a lehce přestavitelné dle potřeb procesů a pracovníků.
  Zvýšit flexibilitu pracoviště pomohou třeba montážní dílenský stůl včetně kontejneru, transportní zvedací stojan, nůžkový dopravník s plastovými rolnami nebo mobilní pracovní stojan.
 2. Materiál a výrobky jsou ve skladech ekonomicky, bezpečně a přehledně uložené.
  Pro vybavení a organizaci skladů je možné použít paletové nástavce se sklopnou stěnou, oboustranný konzolový regál, kovové paletové regály nebo informační štítky na regály.
 3. Používám bezpečnou a efektivní manipulační techniku.
  Efektivnější manipulaci pomůže kupříkladu plošinový vozík se sklopným madlem, akumulátorový paletový vozík, skládací dílenský jeřáb nebo pojízdný rollkontejner.
 4. Materiál a nástroje mám vždy po ruce.
  Pro větší přehlednost poslouží například kovový regál se šikmými policemi, mobilní svařovaný dílenský stůl, závěsný panel na nářadí nebo montážní vozík.
 5. Pracuji v přirozené pozici, která mi umožňuje podávat optimální výkon.
  Ergonomii a produktivitu pracovníků zlepší třeba nožní opěrka, laboratorní stolička, výškově nastavitelné kancelářské stoly nebo protiúnavové průmyslové rohože.
 6. Pracoviště je bezpečné, dobře organizované a přehledné.
  Ke zvýšení bezpečnosti pracovníka a pracoviště samotného pomohou kupříkladu protiskluzové profily na schody, kovové zábrany, plastové mobilní zábrany s reflexními prvky nebo značkovací vozík.
 7. V každém okamžiku vidím standardy, cíle a výsledky své práce.
  Ergonomii a produktivitu pracovníků zlepší také držák monitoru, magnetické tabule, signální kapsy nebo mobilní flipchart.
 8. Mám prostor pro odpočinek i systematické řešení problémů.
  Pro oddechové koutky, místa pro setkání lidí a řešení problémů je možné pořídit piknikové stoly, kancelářské židle, umělé rostliny nebo odpočinková křesla.
 9. Pracoviště mohu udržovat v pořádku a čistotě.
  Pro snadnější udržení čistoty na pracoviště lze využít například úklidový vozík s pákovým ždímačem, úklidový kbelík na kolečkách nebo stojan pro průmyslové utěrky.
 10. Veškeré dokumenty jsou přehledně a systematicky uložené.
  Pro lepší organizaci administrativních činností je možné použít otočné skříně na pořadače, dvouřadé kovové kartotéky nebo kovové spisové skříně.

Související články