Britský premiér Boris Johnson chce představit plán podle kterého bude v Británii od roku 2035 zakázán prodej plynových kotlů

Podle deníku Daily Mail hodlá britský premiér představit plán podpory, který má pobízet britské domácnosti, aby přešly z vytápění plynem na více „zelené“ energetické zdroje. Podle odborníků ovšem tato snaha není příliš reálná. Plynové kotle totiž používá v Británii více než 30 milionů odběratelů.

Nový plán má britský ministerský předseda představit příští týden v rámci vládní strategie na dosažení uhlíkové neutrality a dekarbonizace bydlení.

Kritici tohoto plánu ovšem namítají, že samotná dotace ve výši 5000 liber nebude stačit, protože alternativní zdroje, jakými jsou například tepelná čerpadla, nebo kotle spalující biomasu vychází nákladově mezi 10 a 20 tisíci librami. Plán také naráží na fakt, že prostě v Británii není dost instalatérů, kteří by takový masivní přechod v tak krátkém časovém období dokázali zvládnout.

Portál novinky.cz cituje vyjádření ředitele topenářské společnosti Pimlico, který upozornil, že taková masivní výměna kotlů by zaměstnala britské topenáře na sto let dopředu.

Foto: Aleks MarinkovicUnsplash

Související články