ČEZ počítá s bývalou uhelnou elektrárnou Prunéřov 1 jako brownfield pro výstavbu gigafactory

Válka na Ukrajině zvýšila význam energetické i surovinové bezpečnosti v Evropě. Výrazně může přispět i České republika. Na Cínovci se nachází jedno z nejvýznamnějších evropských ložisek lithia, které by se mohlo zpracovávat nedaleko odsud právě v areálu bývalé uhelné elektrárny Prunéřov 1. Pozemek je vhodný pro výstavbu tzv. gigafactory, tedy továrny na bateriové články do elektromobilů.

O vývoji dvou projektů, na kterých ČEZ intenzivně pracuje, informovali zstupci společnosti při návštěvě Prunéřova vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku. Ohledně gigafactory vede ČEZ jednání jak s automobilkami, tak s několika výrobci baterií.

Automobilový průmysl stále tvoří cca 10 % českého HDP. Lithiový důl a zpracovatelský závod může genorovat pracovní místa zhruba tisícovce zaměstnanců. Další 3000 pracovních míst by mohla poskytnout bateriová továrna. Kolem tohoto průmyslu navíc vzniknou subdodavatelské řetězce generující další pracovní místa. Věda a výzkum a ekonomická aktivita zvýší zájem investorů o severočeský region. Celkem tak dle odhadů poradenské společnosti Deloitte může nový bateriový průmysl do regionu přinést přes 30 000 pracovních míst.

Zdroj: ČEZ a.s.

Související články