Koncem roku 2019 ukončují provoz tři jaderné reaktory ve Švýcarsku, Švédsku a Německu

Jaderná elektrárna Mühleberg ve Švýcarsku ukončila dne 20. prosince 2019 po 47 letech provoz. Zároveň se připravuje odstavení dvou bloků jaderných elektráren: Ringhals 2 ve Švédsku a blok Philippsburg 2 v Německu. Oba mají být odstaveny do konce roku 2019.

JE Mühleberg je druhou jadernou elektrárnou ve Švýcarsku. Jejím vlastníkem a provozovatelem je společnost BKW Energie AG se sídlem v Bernu. Společnost zásobuje elektřinou více než 1 milionu odběratelů ve více než 400 městech a obcích. Po havárii jaderné elektrárny po ničivém zemětřesení a tsunami v japonské Fukušimě vzrostl odpor ve Švýcarsku natolik, že se společnost BWK rozhodla na konci roku 2013 pro odstavení elektrárny Mühleberg zcela z provozu. Výpadek výroby elektřiny bude společnost řešit nákupem na mezinárodním trhu. Paradoxně tak může být nahrazena elektřinou z francouzkých, nebo českých jaderných elektráren.

Společnost má dále menšinový podíl cca 15% v další švýcarské elektrárně v Liebstadtu. Dále pak provozuje řadu vodních elektráren o celkovém výkonu 4000 GWh za rok. Dále provozuje ve spolupráci s firmou E.ON Italia plynovou elektrárnu v Livornu, na výstavbě další plynové elektrárny v Cournaux se společnost podílí. Také drží 33% podíl v uhelné elektrárně Wilhelmshaven v dolním Sasku.

Švédsko odstaví blok Ringhals 2 k 30.12.2019 v 09,00 hodin.

Druhý blok JE Ringhals, v pozadí je vidět třetí blok (Foto: Vattenfall)

V tuto chvíli vrcholí práce na postupném snižování výkonu v reaktoru, které začalo v září 2019. V listopadu klesl výkon reaktoru pod 50% a jedna z turbín byla odstavena. 30. prosince pak dojde k odstavení druhé turbíny a výroba elektřiny v bloku Ringhals 2 bude po 44 letech provozu definitivně ukončena. Společnost Vattenfall plánuje v roce 2020 odstavit ještě blok Ringhals 1, novější bloky Ringhals 3 a 4 pak zůstanou podle plánu v provozu zřejmě do roku 2043.

Německo odstaví druhý blok elektrárny Philipsburg k 31.12.2020

Společnost EnBW 21. prosince již obdržela povolení k demontáži od ministerstva životního prostředí Bádensko-Wuttemberské republiky. Po definitivním odstavení reaktoru druhého bloku společnost EnBW započne s demontáží primárního chladícího okruhu, celkem všechny předpokládané demontážní práce budou trvat více než 10 let.

Philippsburg 1 byl jeden z prvních osmi nejstarších německých jaderných reaktorů, které byly odstaveny po výzvě kancléřky Angely Merkelové, která přišla po katastrofálních událostech v Japonsku v roce 2011.

Zdroj: world-nuclear-news.org, wikipedia.org Foto: BWK, Vattenfall

Související články