Nejvyšší správní soud vyhověl 4. června 2025 kasačním stížnostem společností Elektrárna Dukovany II a Korea Hydro & Nuclear Power, zrušil napadené usnesení o nařízení předběžného opatření a věc vrátil krajskému soudu k dalšímu řízení. NSS shledal předběžné opatření jednak nezákonným, jednak zčásti nepřezkoumatelným. Při posouzení věci vyšel z právní úpravy v oblasti veřejných zakázek a související judikatury. Podle nich musí soud při rozhodování o návrhu na vydání předběžného opatření (mimo jiné) poměřit, zda veřejný zájem na plnění veřejné zakázky převažuje nad zájmem účastníka řízení na zabránění takovému plnění. Přitom musí vzít v úvahu relevantní zájmy (nejen ty veřejné), které mohou být nařízením předběžného opatření negativně dotčeny. Při poměřování zájmů pak soud musí předběžně zvážit, nakolik je pravděpodobné, že žaloba bude úspěšná (důvodná).
NSS dospěl k opačnému závěru než krajský soud. Desátý senát Nejvyššího správního soudu konstatoval, že se žaloba předběžně jeví jako nedůvodná.
Podle NSS krajský soud nepřezkoumatelně poměřil jednotlivé zájmy, neboť vůbec nepřihlédl k zájmům společnosti KHNP. Také proto bylo namístě předběžné opatření zrušit.
Přestože NSS shledal poměření zájmů nepřezkoumatelným, vyjádřil se k dílčí úvaze krajského soudu o veřejném zájmu na včasném plnění zakázky a v této souvislosti i k otázce relevantních zájmů. Tato otázka je totiž důležitá a krajský soud ji vyhodnotil nesprávně. NSS nesouhlasil s názorem krajského soudu, který pokládal za srovnatelný veřejný zájem na včasném uzavření smlouvy se zájmem na zabránění újmy hrozící žalobkyni i se zájmem na možnosti plného přezkumu postupu zadavatele (a ÚOHS). Desátý senát v rozsudku popsal, proč za výrazně důležitější považuje veřejný zájem na včasném uzavření smlouvy a započetí s plněním zakázky.
Tím, že soud předběžné opatření dnešním rozsudkem zrušil, zrušil zákaz uzavřít smlouvu na plnění veřejné zakázky na výstavbu nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovany mezi zadavatelem (společností Elektrárna Dukovany II) a vybraným dodavatelem.
Informace k rozsudku ze dne 4. 6. 2025 ve věci sp. zn. 10 As 95/2025. Celý rozsudek najdete na www.nssoud.cz, úřední deska.
Smlouva mezi Elektrárnou Dukovany II a KHNP na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech podepsána
Smlouva na stavbu dvou nových jaderných bloků byla podepsána poté, co Nejvyšší správní soud zrušil předběžné opatření Krajského soudu v Brně, které pozastavovalo podpis smlouvy. Česká vláda již 7. května projednala a schválila uzavření smlouvy o dodávce dvou bloků jaderné elektrárny Dukovany II na klíč.
„Dnes byla podepsána smlouva o dodávce dvou bloků jaderné elektrárny Dukovany II na klíč. Umožnilo to rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil předběžné opatření krajského soudu v Brně. Jeden z největších projektů novodobé historie České republiky, jehož cílem je zajistit, aby české domácnosti i česká ekonomika měly jistotu, že budeme mít dostatek energie za přijatelné ceny tak, abychom si zachovali vysokou kvalitu života, prosperitu a zajistili konkurenceschopnost naší ekonomiky,“ uvedl premiér Petr Fiala.
Podpisem smlouvy se otevřela cesta k zajištění soběstačnosti a energetické bezpečnosti České republiky. Výběrové řízení na dodavatele jaderných bloků bylo naprosto transparentní a férové, probíhalo podle metodiky Mezinárodní atomové agentury. Nabídka jihokorejské KHNP byla jednoznačně nejlepší. Právě díky tendru jsme se dostali s výslednou cenou za jednu megawatthodinu na méně než 90 euro, což je ve srovnání s jinými současnými jadernými projekty skvělý výsledek a nejnižší cena. Realizace projektu podpoří dlouhodobou konkurenceschopnost českého průmyslu, protože Česká republika bude mít dlouhodobě stabilní a nízkou cenu elektřiny. Zároveň platí, že jsme se s korejskou stranou dohodli na společném cíli vysokého podílu českých dodavatelů, který by měl dosáhnout až 60 %.
„EPC smlouva kterou jsme dnes podepsali je za podmínek výhodných pro Českou republiku. Konkrétně to znamená, že jednotková cena bloku, který společnost KHNP v Dukovanech postaví, odpovídá avizovaným 200 mld. Kč, což znamená výslednou cenu elektřiny méně než 90 eur za megawatthodinu,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura.
Dodavatel nových jaderných bloků, korejská společnost KHNP, vzešel z náročného výběrového řízení. Ve srovnání s dalšími účastníky tendru nabídla České republice a jejím občanům nejen nejlepší podmínky, ale také nejsilnější záruky, že tyto podmínky dodrží. Proto vláda rozhodla o uzavření smlouvy právě s touto společností.
„V únoru jsme s KHNP v Soulu domluvili jasný postup pro zapojení českého průmyslu. Zhruba 30 % při podpisu, což už máme splněno, s jasným plánem na 60% zapojení do konce výstavby. Nebojím se toho, že by cíle 60 % nemělo být dosaženo. Věřím, že projekt dostavby Dukovan přinese renesanci českého jaderného průmyslu, protože naše firmy získají potřebné reference a know-how. A není to jen o samotném projektu dostavby bloků, české firmy se podílejí na provozu elektrárny nebo budují další infrastrukturu potřebnou pro výstavbu, jako jsou nové silnice, obchvaty, byty a podobně,“ komentoval ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Aktuálně uzavírané smlouvy s vybraným dodavatelem pro dvojici bloků Elektrárny Dukovany II zahrnují i opci, podle které se Česká republika může v období příštích pěti let rozhodnout, zda pověří téhož dodavatelem také výstavbou dalších dvou bloků v Temelíně.
Česká republika připravuje projekt nového jaderného zdroje pro Českou republiku prostřednictvím Skupiny ČEZ už od roku 2015.
„Dnes završujeme dlouhodobý proces přípravy budování jaderného zdroje v Dukovanech. Jsem velmi rád, že po transparentním, náročném a férovém výběrovém řízení byl tento proces dokončen a smlouvy byly podepsány,“ říká generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš.
„Dnes vstupujeme do další etapy. Začínáme budovat zdroj, který bude mít na jeden blok instalovaný výkon celkem 1 063 MWe a vyrobí ročně 7,7 TWh elektřiny. Pro nové bloky jsme také zasmluvnili jaderné palivo od společnosti KHNP, a to na období šesti osmnáctiměsíčních cyklů. Poté chceme být nezávislí v rozhodování, od koho budeme palivo odebírat,“ upřesnil generální ředitel společnosti EDU II Petr Závodský.
Projekt výstavby každého bloku zahrnuje: design (projektové řešení), dokumentaci, inženýring, know-how, transfer technologie, výrobu zařízení, dodávku, výstavbu, montáž, zkoušky, přípravu personálu a uvedení do provozu (zprovoznění) nových jaderných zdrojů, včetně palivových souborů, a to tak, aby splňovaly technické a ekonomické parametry.
Výstavba nových bloků jaderné elektrárny v Dukovanech započne v roce 2029 a do zkušebního provozu by první blok měl přejít v roce 2036. Výstavba bude mít pro Českou republiku zásadní ekonomické, sociální a energetické přínosy: vedle posílení energetické bezpečnosti významně oživí ekonomiku a vytvoří podmínky pro dlouhodobou prosperitu celého Česka a konkrétně také kraje Vysočina a sousedních regionů.
Doplněno o prohlášení vlády České republiky.
Foto: cez.cz