Plynaři z GasNetu budou jezdit na biometan

40 % vozů z firemní flotily skupiny GasNet, největšího českého plynárenského distributora, jezdí na stlačený zemní plyn (CNG), který má oproti benzinu nebo naftě výrazně nižší emisní stopu i hospodárnější provoz. Nyní pokryje spotřebu těchto automobilů biometan (bioCNG), který se vyrábí z biologicky rozložitelného odpadu. Znamená to úsporu nejméně 1 356 tun emisí CO2.

Při kontrolách plynovodní sítě, která měří 65 000 kilometrů, najezdí inspektoři a terénní pracovníci GasNetu ročně 20 milionů kilometrů. Od roku 2014 firma postupně navyšuje počet svých vozidel poháněných CNG. V letošním roce nahradí v GasNetu CNG kompletně za bioCNG, a to v objemu 800 tisíc m3.

„Jsme plynaři a plynu věříme. Biometan je společně s vodíkem nebo syntetickým metanem možnou budoucností našeho odvětví. Rozhodnutím přejít u našich aut ze stlačeného zemního plynu na biometan naplňujeme naši strategii, která stojí na odpovědném chování vůči životnímu prostředí, společnosti a na udržitelném podnikání.“

Thomas Merker, finanční ředitel GasNetu

Zelený plyn s garantovaným původem

Smlouvu na rok 2021 podepsal GasNet s dodavatelem, který garantuje obnovitelný plyn pokročilého typu. Na jeho výrobu se používají odpady: zbytky z jídel, kafilérie, kejdy nebo kompostový odpad.

Oproti dieselovému pohonu neprodukuje motor na CNG žádné rakovinotvorné pevné částice. Přechod ze CNG na bioCNG znamená v praxi ještě vyšší ochranu životního prostředí, protože ekologicky šetrný je už samotný původ biometanu.

Pro českého lídra v distribuci plynu to není první zkušenost s biometanem. Už přes rok jako první v České republice vtláčí biometan do své plynárenské sítě z bioplynové stanice v Rapotíně na severní Moravě.

V GasNetu odhadují, že se biometan uplatní i v dalších odvětvích jako například v silniční nákladní dopravě nebo ve vytápění. Do roku 2030 by mohl biometan tvořit až 10 % spotřebovaného plynu v České republice.

GasNet je provozovatel největší plynárenské distribuční soustavy v České republice. Zajišťuje spolehlivé a bezpečné dodávky zemního plynu pro více než 2,3 miliónu zákazníků. GasNet má v tuzemsku zhruba 80% podíl na distribuci zemního plynu a spravuje 65 tisíc kilometrů plynovodů ve všech regionech České republiky kromě Prahy a Jihočeského kraje. Stoprocentním vlastníkem společnosti GasNet je konsorcium investorů vedené společností Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA), do nějž patří British Columbia Investment Management Corporation (BCI) a Allianz Capital Partners zastupující pojišťovací společnosti skupiny Allianz.

Související články