Vítkovice Cylinders bude řídit Robert Wiśniewski z Polska

Ostravské Vítkovice Cylinders ze skupiny Cylinders Holding bude nově řídit sedmačtyřicetiletý Robert Wiśniewski. Ve funkci v těchto dnech střídá Jiřího Brože.  

Robert Wiśniewski (nar. 17. 6. 1974) je absolventem Slezské technické univerzity. Do čela ostravské firmy se přesouvá ze sesterské polské společnosti Vítkovice Milmet, která poslední tři roky nepřetržitě roste. A to i zásluhou Wiśnievského, který v ní byl odpovědný za zavádění nových výrobních postupů, za investice do nových automatizovaných linek a do robotizace výroby vysokotlakých ocelových lahví. Tento typ produkce je specializací nového generálního ředitele Vítkovic Cylinders prakticky celý profesní život. S výjimkou zhruba tří let, kdy působil jako inspektor polského Bureau Veritas.

„Od Roberta Wiśniewského se ve Vítkovicích Cylinders, ale i v rámci Cylinders Holding, očekává naplňování strategie Cylinders 4.0. Jeho úkolem tedy bude další robotizace a automatizace, vývoj a inovace zejména ve vodíkových aplikacích a ve všech oblastech souvisejících s green deal a cirkulární ekonomikou.“

Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding

Vítkovice Cylinders letos v listopadu vyrobily vysokotlakou ocelovou láhev s pořadovým číslem 16 000 000. Z celkového počtu 16 milionů lahví stihla firma většinu vyrobit za posledních zhruba 20 let, od privatizace v roce 1999. Celý holding, tedy včetně zahraničních dceřiných firem, vyrábí ročně necelý milion lahví a je rozhodujícím globálním producentem bezešvých ocelových lahví. V roce 2020 dosáhla skupina podle konsolidovaných výsledků obratu v hodnotě 3,7 miliardy korun. Konsolidovaná EBITDA dosáhla úrovně 500 milionů korun.

Do Cylinders Holding patří kromě českých Vítkovic Cylinders také společnosti v zahraničí. Největší z nich jsou v Polsku a Bělorusku. Ostravská dcera, která byla historicky základem celého holdingu, je mimo jiné lídrem ve vývoji svazků ocelových lahví, které pak slouží jako zdroj technických i medicinálních plynů, paliva či energie. V současné době Vítkovice Cylinders produkují vysokotlaké ocelové zásobníky na vodík o největší kapacitě na světě. Prostřednictvím sesterské firmy oslovují ale  také domácnosti, a to produkcí  2 až 20litrových lahví s kyslíkem pro dýchání.

Související články