Zásah slovenské policie v jaderné elektrárně Mochovce

Speciální tým „ELEKTRO“ slovenské policie provedl 13. listopadu 2019 razii přímo v areálu jaderné elektrárny Mochovce. Policejní tým Národní kriminální agentury (NAKA) provedl zatčení dvou osob – manažera akciové společnosti a také jednatele jedné z dodavatelských firem, která se podílela na dostavbě 3. a 4. boku elektrárny Mochovce.

Akce souvisela s poskytováním služeb, u kterých došlo k navýšení objemu fakturovaných prací o cca 1000% v porovnání se skutečností. Podle NAKA byly také všechny takto neodůvodněně navýšené faktury dodavateli také uhrazeny.

Podle slovenského portálu spectator.sme.sk se rozpočet dostavby JE Mochovce zvýšil z 2,8 miliardy na téměř 5,7 miliard EUR. Z tohoto důvodu byly ze strany akciové společnosti Slovenské elektrárny pozastaveny výplaty dividend státu i dalším akcionářům, došlo k velkému zadlužení a omezení investic do dalších projektů.

Podle Deníku N slovenská policie vyšetřuje další dodavatelské subjekty a penězovody, kterými byly finance nelegálně vyváděny.

Miroslav Šarišský, manažer vnějších vztahů Slovenských elektráren, a.s. uvedl, že specializovaný policejní útvar NAKA požadoval informace o zaměstnanci na pozici středního managementu.

„Slovenské elektrárny plně spolupracují s policejními úřady,“ uvedl Šarišský

Podle informací zveřejněných na serveru linkedin.com se má jednat o jednatele společnosti, která byla vyřazena ze seznamu dodavatelů již v březnu 2018, protože jí bylo vyplaceno více než 1000 000 EUR za provedení inspekcí a kontrol kvality, bez toho aniž by byly práce provedeny nebo byly poskytnuty zfalšované revizní zprávy. Všechny faktury však byly řádně schváleny a proplaceny.

Zdá se, že poskytnutí záložních generátorů a bezpečnostních komponent pro Mochovce 4 bylo svěřeno opět této společnosti.

Zdroj: spectator.sme.sk, Linkedin.com

Související články