Imploze tlakové nádoby v Minesotě

K nečekané implozi tlakové nádoby došlo dne 29. března 2024 v USA. Celý incident natočila bezpečnostní kamera na jedné z farem v městě Preston ve státě Minnesota. Příčinou nehody byla pravděpodobně závada na pojistném ventilu, který nefungoval správně. Pokud byla v tělese nádoby pára a vlivem nízké teploty okolního prostředí zkondenzovala došlo k vytvoření podtlaku. I když jsou tlakové nádoby odolné vůči velmi vysokým tlakům, v případě podtlaku stačí k destrukci i celkem malá hodnota. Roli hraje velikost plochy na kterou atmosférický tlak působí, materiál z něhož je plášť nádoby vyroben a také tvar. Obecně plati, že tlaková nádoba ve tvaru koule je vůči podtlaku odolnější, než válec.

Imploze je to fyzikální jev, při kterém se těleso, objekt nebo hmota zbortí do vlastního objemu, nebo je jeho strukturální integrita porušena vyšším tlakem prostředí, ve kterém se nachází. Je opakem exploze.

Řízené imploze tlakových nádob

Implozí tlakové nádoby se věnovali v jedné epizodě populárně vědeckého televizního seriálu také Bořiči mýtů (v anglickém originále MythBusters).

Řízená imploze železniční cisterny Video s laskavým svolením: Beyond Productions International

Z řízeného pokusu na videu je zřejmé, že k implozi tlakové nádoby železniční cisterny došlo za poměrně malého podtlaku -27psi (pound force per square inch), což odpovídá podtlaku -1,86 bar.

Celou epizodu, kde se Bořiči mýtů pokoušeli zničit železniční cisternu mimo jiné i pádem mohutného betonového bloku z výšky si můžete prohlédnout na následujícím videu:

Další řízené imploze tlakových nádob

Následující starší video je z názorné demonstrace, určené personálu německých drah, který má na starosti čištění železničních cisteren. Tento pokus měl pracovníkům údržby demonstrovat důležitost správného technologického postupu při čištění. Implozi v tomto případě způsobila vodní pára, která ke do cisterny přiváděna hadicí. Vlivem okolního chladného prostředí pára zkondenzovala na vodu a došlo k podtlaku a válcové těleso tlakové nádoby nedokázalo odolat vnějšímu atmosférickému tlaku.

Destrukce tlakové nádoby z nerezového plechu (imploze nastane v čase 1:09).

Zdroj: Viral Hog, Youtube.com
Ilustrační foto: Youtube

Související články