Ministr Síkela: V tuzemských zásobnících jsou historicky nejvyšší zásoby plynu

K 10. listopadu je v tuzemských zásobnících 3 miliardy a 410 milionů metrů krychlových zemního plynu, naplněny jsou tedy z 99 procent. Jde o historicky nejvyšší zásoby plynu, jaké kdy byly v tuzemských zásobnících zaznamenány. Přes ruské zastavení dodávek přes plynovod Nord Stream 1 se nadále daří pokrývat jak denní spotřebu plynu, tak vytvářet zásoby. Od začátku září, kdy Rusko dodávky přes Nord Stream 1 zastavilo, se podařilo navýšit zásoby o více než půl miliardy.

„Procházeli jsme s kolegy záznamy a opravdu jsme nenašli žádný den, kdy by v tuzemských zásobnících bylo více plynu než dnes. V zásobnících je celkem 3 miliardy a 410 milionů metrů krychlových zemního plynu, naplněny jsou tedy z 99 procent,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Jak všichni víme, těchto historických zásob se podařilo dosáhnout přes to, že ruský plyn do Česka už dva měsíce neproudí. Daří se ho totiž nahrazovat částečně plynem z Norska a mixem LNG z Belgie a Holandska. Zároveň se vládě podařilo ve prospěch státu zajistit kapacitu v LNG terminálu v Holandsku,“

Dosažení historicky vysoké úrovně zásob plynu předcházely jak kroky vlády a Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), tak individuální snižování spotřeby. „Od začátku října jsme dosud ušetřili okolo 250 milionů kubíků a snížili spotřebu asi o 28 procent,“ říká ministr Síkela. Podle něj spotřeba plynu v České republice měla v období od začátku října do konce března ideálně klesnout oproti stejnému období před rokem celkem asi o 800 milionů metrů krychlových plynu. To by České republice zajistilo dostatek plynu po celou zimu a i to, že v nich před zimou něco zbyde. Znamená to snížení spotřeby asi o 15 procent.

„Každému, kdo se do tohoto úsilí již zapojil a přistoupil k individuálním úsporám, děkuji. Každému, kdo se chce přidat, rádi poskytneme pomoc,“ dodává ministr Síkela s odkazem na rozsáhlou poradenskou síť MPO. S aktuální vládní pomocí s vysokými cenami energií a s úsporami poradí linka 1212.

Užitečné informace jsou dostupné také na webu www.energiezamene.cz, kde ministerstvo začne již brzy zveřejňovat aktualizovaná data o stavu zásobníků a o aktuální spotřebě. S tím, jak na úspory, pomohou zdarma odborníci z řad energetických konzultantů sdružených pod značkou Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS).

Více informací je na www.mpo-efekt.cz.

Související články