Na bývalé haldě v Ostravě vyroste vodíkový H2 District

Na bývalé uhelné haldě Hrabůvka v Ostravě, kam se roky ukládala i struska z hutí, vznikne vodíkové město budoucnosti. Vybudovat ho chtějí Vítkovice, a.s., vodíkové technologie dodají Cylinders Holding a další technologické společnosti z celého světa.

Společnost Vítkovice, a.s. představila záměr vybudovat zcela novou ostravskou čtvrť H2 District, která by měla v průběhu let vyrůst na někdejší haldě Hrabůvka. Záměr plánovaný pro největší současnou proluku na dohled od centra Ostravy zdejší občany nevyděsil. Region se mění a nové technologie založené na vodíku prosazuje i Moravskoslezský kraj.

„Bude to místo přátelské ke všem novým, udržitelným technologiím – od vodíku po solární a BioCNG řešení. Současně nabídneme zázemí pro vývoj a uplatnění špičkových technologií pro úplně novou kvalitu života v dalším století.“

Rodan Broskevič, předseda představenstva Vítkovice, a.s.

V roce 2012 začaly Vítkovice viditelně měnit tzv. Dolní oblast, brownfield s národní kulturní památkou starého dolu Hlubina a vysokých pecí. Dnes je tu aula Gong z bývalého plynojemu, unikátní Bolt Tower na nejstarší vysoké peci a science centrum. Vzdělávací, kulturní a společenská část Ostravy existovala původně jen v hlavách Jana Světlíka a jeho spolupracovníků z Vítkovic. Podobně jako velká vize vodíkového města.

Halda o více než 100 hektarech prošla s pomocí státu rozsáhlou rekultivací. Díky tomu zahrnuje umělé jezero a její poloha nahrává využití slunečních a geotermálních procesů. Počítá se spoluprací s privátními, na vodík orientovanými společnostmi, zejména s Cylinders Holding, ale také s Vysokou školou báňskou, vodíkovou platformou ČR HYTEP, univerzitami ze světa a výrobci nových technologií pro energetiku i dopravu. První zpřesněné projekty by měly být hotovy během tří let. H2 District pak poroste po desetiletí a zcela změní Ostravu.  

Projektované zóny vodíkového města H2 District

Komerční zóna – showroomy H2automobilů, H2kol a koloběžek, nákupní centrum vodíkového spotřebního a sportovního zboží, projekční kanceláře smart bydlení apod.

Zóna dopravy – unikátní plnicí stanice s nabídkou bezemisních a nízkoemisních paliv (H2, BioCNG, LNG, elektro), MHD na vodík.

Zóna vědy a inovací – výzkum skladování vodíku, technologie pro vodíkovou energetiku, výroba zeleného H2, vývoj H2 technologií a jejich produkce v soběstačných v halách.

Zóna volného času – fotbalový stadion Baník,H2sport aréna, H2adrenalinový park a další sportovní centra, která využijí už existující velké jezero.

To vše doplní systémy H2 smart city – IT dispečink pro řízení logistiky a servisu a efektivní nakládání s energiemi, bezpečnostní středisko napojené na IZS a centrum kybernetické bezpečnosti celé infrastruktury.

Ilustrační foto: Koukichi TakahashiUnsplash

Související články