Pražská teplárenská, a. s. mění majitele

Skupina Veolia koupila teplárenskou společnost Pražská teplárenská a.s. (PT) a posílí tak svoji pozici na trhu tradičních municipálních služeb v hlavním městě Praze a v České republice. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Pražská teplárenská, jeden z největších dodavatelů tepla v zemi, mění majitele. Firmu, jež byla několik let významnou součástí Energetického a průmyslového holdingu (EPH), kupuje francouzský nadnárodní koncern Veolia. Informaci zveřejnil na svých stránkách portál Seznam.cz

Tato akvizice plně odpovídá strategii skupiny Veolia ve střední a východní Evropě, kde již Veolia uzavřela řadu dlouhodobých partnerství přizpůsobených lokálním potřebám. Jde o další úspěšný krok ve strategickém rozvoji skupiny v Praze, který nám umožní propojení našich vodohospodářských a energetických aktivit.

Philipe Guitard, ředitel Veolie pro střední a východní Evropu

Veolia teplárenskou společnost získala na základě smlouvy uzavřené se společností EP Energy (EPE). Jediným akcionářem EPE je skupina EP Infrastructure, a.s., kterou vlastní z 69% Energetický a průmyslový holding a.s. (EPH) a z 31% konsorcium globálních institucionálních investorů, které spravuje společnost Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA). 

Koncern Veolia vlastní v Česku energetickou divizi se zaměřením na dodávky tepla. Dálkově teplo už nyní dodává do více než 325 tisíc domácností v Moravskoslezském, Olomouckém, Středočeském a Karlovarském kraji. A také v Praze, kde se již zmíněná a před čtyřmi lety odkoupená dceřiná firma Pražská plynárenská LPZ přejmenovala na Veolia Energie Praha.

Nově získaná společnost doplní akvizici Pražské teplárenské – Levý břeh (PT LPZ), která zásobuje teplem levobřežní část Prahy a kterou Veolia převzala již v roce 2016.
Pražská teplárenská a.s., provozuje nejrozsáhlejší síť dálkového tepla v České republice (550 km, 230 000 domácností). Teplem zásobuje pravobřežní část Prahy; provozní výnosy v roce 2019 dosáhly zhruba pěti miliard korun a zaměstnávala 411 lidí.   

Ilustrační foto: Martin AdamsUnsplash.com

Související články