Státní společnost ČEPS převezme NET4GAS, vláda schválila nákup

Vláda na svém zasedání dne 27.9.2023 schválila převzetí firmy Net4Gas spravující tuzemskou síť páteřních plynovod, slibuje si od něj posílení energetické bezpečnosti a větší vliv na hladké zásobování plynem. Podrobnosti o obchodu včetně ceny má vláda oznámit vpodvečer po skončení jednání. Po nedávné koupi šesti podzemních zásobníků jde o další, podstatně větší vstup státu do energetiky.

NET4GAS je  provozovatelem přepravní soustavy pro zemní plyn v České republice. Prostřednictvím soustavy plynovodů o celkové délce necelých 4 000 km přepravuje desítky miliard krychlových metrů zemního plynu ročně. Jako středoevropský provozovatel přepravní soustavy pro zemní plyn hraje aktivní roli při propojování a integraci evropských energetických trhů. Zároveň se podílí na vytváření evropského energetického trhu v kontextu přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku.

NET4GAS v současnosti patří investičním fondům německé pojišťovny Allianz a kanadské společnosti Borealis Novus Parent. Do roku 2013 patřily německé skupině RWE, která je získala v rámci privatizace státního podniku Transgas.

Současní vlastníci již delší dobu vysílali signály o úmyslu z českého energetického trhu odejít z důvodu ukončení tranzitu ruského plynu přes Česko do Německa a dále do Evropy. Po ruském vpádu na Ukrajinu totiž tranzit skončil a společnost NET4GAS se rázem ocitla ve ztrátě, která k dnešnímu dni činí zhruba čtyři desítky miliard Kč.

Připravujeme podrobnosti po tiskovém briefingu po skončení zasedání vlády.

.

Související články