Osm obětí výbuchu plynu v panelovém domě v Prešově

6.12.2020 krátce po poledni došlo k výbuchu plynu v jednom z panelových domů na sídlišti v Prešově. Na místě zasahuje více než dvanáct jednotek HZS Slovenské republiky. Podle informací Prezídia Hasičského a záchranného sboru jsou na místě nejméně čtyři mrtví, došlo k zřícení hlavního schodiště, budova je mezi 9. a 12. patrem silně poškozena a hrozí její zřícení. Situaci také komplikují následné požáry v pěti podlažích.

Podle mluvčí policie SR se počet obětí vyšplhal na osm, více než čtyřicet osob bylo zraněno. Podle policie je příčinou výbuchu špatně provedená rekonstrukce rozvodů plynu. Policie zadržela šest osob, jednatele firmy a dělníky, kteří prováděli před výbuchem výkopové práce u objektu.

Hasiči byli nuceni požár likvidovat pouze pomocí výškové techniky, protože výbuch způsobil úplné zřícení schodiště. Podle mluvčí HZS SR započaly jednotky systematicky požár hasit od šestého patra a budou pokračovat do vyšších poschodí.

„Velitel zásahu prezentoval na zasedání městského krizového štábu negativní revizní zprávu z roku 2017, ze kterého vyplynulo, že řada stavebních a technických řešení byla v naprostém rozporu s bezpečnostními předpisy, včetně odvětrávání, přístupnosti evakuačního schodiště a stavu přívodních šachet,“ sdělil na Facebooku šéf Modrého anjela Radovan Bránik, který pomáhá přímo v krizovém centru v Prešově uvedla Česká televize na svém webu.

Foto: Facebook, Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Související články