Tři mrtví po otravě oxidem uhelnatým v Opavě

Tři lidé v Opavě zemřeli po otravě oxidem uhelnatým. Byla mezi nimi i dívka školního věku. Kotel v koupelně činžovního domu měl zřejmě technickou závadu. Hasiči a strážníci mrtvé obyvatele bytu našli dnes dopoledne. Zalarmovali je sousedi, protože obyvatelé bytu v prvním nadzemním podlaží nereagují na klepání.

Jednotka hasičů ze stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v Opavě byla v sobotu 12. února 2022 deset minut před jedenáctou hodinou dopoledne vyslána k otevření bytu v Polní ulici v Opavě. 

Hasiči za přítomnosti policistů násilně otevřeli byt a svými detekčními přístroji uvnitř naměřili koncentraci oxidu uhelnatého 288 ppm. V obývacím pokoji nalezli bez známek života tři osoby a psa.

Hasiči celý byt odvětrali a zároveň provedli měření i v ostatních prostorech bytového domu – tam již s negativním výsledkem.

Podle průzkumu hasičů nebyl uvnitř bytu nainstalován detektor oxidu uhelnatého.

Otravy oxidem uhelnatým (CO) z lokálních topidel a ohřívačů vody jsou v Moravskoslezském kraji poměrně časté a bohužel nezřídka končí úmrtím. Ročně v České republice dochází k více jak tisícovce otrav oxidem uhelnatým.

CO – oxid uhelnatý je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu, není dráždivý a je lehčí než vzduch. Přírodní koncentrace ve vzduchu se pohybují v rozmezí 50 – 230 µg.m-3 vzduchu, v místech s hustou dopravou nebo například v silničních tunelech mohou krátkodobé koncentrace přesahovat desítky mg.m-3. Oxid uhelnatý dosahuje i v interiérech, kde nejsou zdroje, přibližně stejných hodnot jako ve venkovním ovzduší. Ve vnitřním prostředí, tam, kde se nesprávně provozují spalovací zdroje, ale mohou koncentrace CO dosahovat i vyšších hodnot – například při používání plynu  k vaření a při špatně zajištěné výměně vzduchu v domácnostech mohou zde koncentrace CO dosáhnout řádově jednotek mg.m-3.

Detektory CO významně snižují riziko otravy

Předseda pracovní skupiny APTI pro plynová zařízení Ing. Miroslav Brotánek doporučuje instalovat detektory CO u každého spotřebiče na plyn: „Hlásiče CO spolehlivě chrání před oxidem uhelnatým. CO je neviditelný plyn bez zápachu, proto ho člověk nemůže smysly zaregistrovat. Detektor zajistí okamžité upozornění na tvorbu CO, který začne vznikat při špatném spalování. Vzhledem ke zrádnosti CO důrazně doporučuji jeho umístění zejména k domácím kotlům a karmám.“

Zdroj:
HZS Moravskoslezského kraje

Související články