Armáda USA připravuje technologickou revoluci v údržbě a opravách bojových vozidel na bojišti. Potřebné náhradní díly bude vyrábět „3D tiskem“.

Armáda USA oznámila záměr pořídit databázi digitálních 3D modelů všech náhradních dílů, pro svá bojová vozidla, která má ve výzbroji. 3D modely by byly dostupné on-line pro nasazené jednotky na válčištích budoucnosti. Zjednodušeně řečeno by si tak opravárenské a údržbářské jednotky nasazené v bojových zónách mohly vyrábět potřebné náhradní díly prostřednictvím technologií „3D tisku“.

Každá součástka armádního vybavení je také nově ukládána ve formě 3D digitálního modelu do databáze, která bude k dispozici on-line všem jednotkám US Army. Samozřejmě tato technologie nenahradí sériovou výrobu v masovém měřítku z ekonomických i časových důvodů, ale může znamenat neocenitelnou výhodu v době, kdy je kriticky důležité získat potřebný náhradní díl „tady a teď“.

Barrett Craps, specialista 3D tisku, Armádní středisko pokročilých technologií a aditivní výroby, Alabama Rock Island Arsenal, Alabama

Výkonný tajemník pro armádní nákup, logistiku a technologie Bruce Jette oznámil, že zavedením nového armádního standardu klasickým výkresům odzvonilo.

„Za druhé světové války zaváděla US Army nové úpravy a vylepšení armádního vybavení na bojištích každé tři až čtyři měsíce, což vyžadovalo značné úsilí, čas a vyčlenění významné logistické kapacity pro dopravu náhradních dílů k nasazeným jednotkám. Dnes usilujeme o to, aby každý náhradní díl měl své „digitální dvojče“, které umožní specializovaným jednotkám vyrobit klíčový náhradní díl v týlu bojujících jednotek.
Zásadní výzvou bude na jedné straně udržet tyto klíčové informace v bezpečí před potenciálním nepřítelem, a na straně druhé je v maximální míře zpřístupnit pro vlastní i spojenecká vojska,“
řekl Bruce Jette. „Jakmile bude tento problém vyřešen, získají vojska schopnosti vyrábět přímo v terénu tisíce a tisíce specifických součástek a opravit tak jakékoliv vozidlo, aniž by bylo nutno čekat na zásobovací konvoj,“ dodal.

Z našeho pohledu se použití moderních technologií 3D tisku (jak trochu nepřesně nazýváme i další technologie, např. třískové obrábění, řezání vodním paprskem, či laserové vypalování nebo gravírování a další technologie řízené počítačem) stane brzy běžnou praxí i v oblasti vyhrazených technických zařízení.

V ne zcela vzdálené budoucnosti tak bude například běžným jevem, že si oddělení údržby, případně opravárenské čety a také odborné firmy, které působí v oblasti VTZ budou vyrábět klíčové (!) náhradní díly vlastními silami. Ostatně technologii 3D tisku z ocelí a netušené možnosti, které umožňuje, jsme představili účastníkům odborného fóra TLAK 2019 v Praze.

Zdroj: https://www.army.mil/
Ilustrační foto: Mike Thorm, Unsplash.com

Související články