Kolaps nebo vady svařovaných konstrukcích běžně vznikají a mají různé příčiny, jak nekvalitně provedené svarové spoje nebo nevhodně navrhnutou svařovanou konstrukci, jak z důvodu nesprávně stanovených a posouzených degradačních mechanizmů nebo nevhodně zvolené materiály a nevhodně zvolená technologie svařování, samozřejmě, svařované konstrukce nemusí být i správně provozovaná. Svařování a svařované konstrukce, jejich návrh, výroba a provoz, spadají do vysoce multidisciplionárních oblastí, kde je potřeba spojit více „vědních“ oborů, aby vše dopadlo tak, jak je požadováno. Seminář je určen pro svařovací inženýry, svařovací technology, ovšem i pro konstruktéry, dále pracovníky v technologické přípravě…
Více zde >>>Měsíc: Duben 2025
Evropští inspektoři práce posuzovali fungování české inspekce BOZP
V minulém týdnu (7.- 11. 4. 2025) probíhalo hodnocení fungování české inspekce práce se zaměřením na bezpečnost a ochranu zdraví na pracovišti (BOZP), a to prostřednictvím komise pod vedením zástupců švédské inspekce práce. Výbor vrchních inspektorů práce v EU (Senior Labour Inspectors Committee – SLIC) pravidelně posuzuje fungování jednotlivých národních inspektorátů práce, a to „peer-to-peer“ hodnocením (tedy volně přeloženo jako rovný s rovným), kdy komise složená ze zástupců jiných národních inspektorátů práce hodnotí u inspektorátu práce posuzovaného členského státu schopnost kontrolovat dodržování předpisů k zajištění BOZP v Evropské unii. Cílem…
Více zde >>>Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou díky projektu TAL-PLUS
Česká republika je poprvé ve své historii zásobována výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Definitivně se tím potvrzuje, že Česko se po téměř šedesáti letech stalo nezávislé na ruské ropě z ropovodu Družba. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který prosadila vláda Petra Fialy v listopadu 2022. Projekt úspěšně realizovala státní společnost MERO ČR ve spolupráci s…
Více zde >>>Závěrečná zpráva z konference POTRUBÍ 2025
Malebné město Jičín se stalo již po druhé hostitelem specializované odborné konference POTRUBÍ. Více jak 150 účastníků v sále a nabité kongresové centrum partnery a vystavovateli vytvořilo výbornou atmosféru. Rád bych poděkoval organizačnímu teamu vedenému Ing. Kristýnou Krudenc za hladký průběh akce, kdy bylo potřeba rozmístit účastníky nejen do obou hlavních hotelů, jejichž kapacita se brzy vyčerpala, ale i do sedmi dalších jičínských hotelů a penzionů.Je také na místě vyzdvihnout práci programového výboru, pod vedením předsedy APTI, z.s., Ing. Miroslava Lhotského, který připravil velmi kladně hodnocený poutavý a odborný program…
Více zde >>>Pozor! Oprávněním vydaným Institutem technické inspekce Praha (ITI) brzy skončí platnost
Oprávněním vydaným Institutem technické inspekce Praha (ITI) končí platnost podle § 24 odst. 2 zákona č. 250/2021 Sb. dne 30. 6. 2025. Pokud jste držiteli tohoto oprávnění máte nejvyšší čas požádat o vydání nového oprávnění pověřenou organizaci TIČR. Právnické osoby a podnikající fyzické osoby, které provádějí montáž, opravy, revize, zkoušky vyhrazených technických zařízení nebo provádějí plnění nádob plyny smí tyto činnosti provádět pouze na základě oprávnění vydaného pověřenou organizací – TIČR (viz § 7 odst. 1 zákona č. 250/2021 Sb.). § 7 Odborná způsobilost právnických osob a podnikajících fyzických osob…
Více zde >>>Nařízení REACH EU 63/25 o chemických látkách
Evropská komise připravuje novelizaci nařízení o chemických látkách – aktualizace pravidel EU týkajících se zkušebních metod. Nařízení REACH zavádí kontroly chemických látek, které mohou být potenciálně nebezpečné pro člověka, zvířata nebo životní prostředí. Jeden z doprovodných aktů – nařízení č. 440/2008 – obsahuje seznam schválených metod testování chemických látek. V rámci této iniciativy se seznam doplní řadou nových/aktualizovaných metod, které pomohou omezit nebo upřesnit počet testování chemických látek na zvířatech. Níže naleznete dokument EU 63_25 EK Předloha nařízení – Ares(2025)2698582 a EU 63_25 EK Příloha – Ares(2025)2698582 v anglickém jazyce ve…
Více zde >>>Manuálně obsluhovaným kotelnám odzvonilo. Budoucnost je v automatizaci
Prodejna COOP v Borotíně na Táborsku prošla kompletní modernizací technického zázemí. Desítky let stará kotelna s kotlem na uhlí a manuální obsluhou byla nahrazena tepelným čerpadlem o výkonu 45 kW. Pro ještě větší efektivitu provozu a dosažení požadovaných úspor byl zaveden energetický management od společnosti Loxone, předního hráče na trhu v oblasti automatizace rodinných a komerčních budov. Denní spotřeba nové kotelny činí pouhých 145 kWh. Celková rekonstrukce, zahrnující také nasazení inteligentního řízení, přinesla řadu dalších benefitů. Výhodou je automatická obsluha, včasné odhalení možných poruch, zjednodušení administrativních procesů a také zlepšení kvality ovzduší v obci.…
Více zde >>>Nedostatek zemního plynu signalizuje rychlejší přechod k udržitelným zdrojům
Evropa čelí rostoucí nejistotě v dodávkách zemního plynu, kterou v posledních měsících ještě prohlubují jeho nižší zásoby. Ty během chladné zimy opět odhalily křehkost současného energetického systému, který se stále z velké části spoléhá na omezené a geopoliticky nestabilní zdroje. Nynější situace na trhu se zemním plynem přitom ukazuje, že přechod na udržitelnost není zásadní jen pro dekarbonizaci sektoru, ale také pro posílení jeho soběstačnosti. Jedním z klíčových prvků této transformace může být i biometan. Vyčerpané zásoby levnějšího plynu, který proudil přes Ukrajinu například i k nám do Česka, nestabilita na trhu s energiemi…
Více zde >>>