Závod s časem. Zbývá tři čtvrtě roku do voleb a návrhu zákona o bezpečném provozu VTZ tak hrozí, že může skončit v „legislativním koši“

Poslanecká sněmovna má zhruba tři čtvrtě roku do konce mandátu a v programech schůzí sněmovny se kupí rekordní suma více jak 360 návrhů legislativních změn, a to nejen opozičních, ale i vládních návrhů. Bohužel, jedním z těchto ohrožených návrhů je také sněmovní tisk č. 535, tedy Vládní návrh zákona o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení. Poslanci, kteří zasednou ve sněmovně v novém volebním období, budou totiž začínat s „čistým stolem“.

Návrh zákona doposud prošel pouze prvním čtením v Poslanecké sněmovně a projednáním příslušnými výbory. Vzhledem k okolnostem, jsou tak vyhlídky na jeho přijetí do konce volebního období Poslanecké sněmovny ohroženy časovou tísní. Je totiž již nyní jasné, že Poslanecká sněmovna veškeré návrhy, a to i vládní, do konce svého mandátu projednat nestihne.

Aktualizováno:

Dne 20. ledna 2021 zveřejnila poslankyně Ing. Zuzana Ožanová, která je zpravodajem návrhu zákona, pozměňovací návrh, který do materiálu zapracovává legislativní změny, které proběhly v průběhu schvalovacího procesu. Zároveň také podala k tomuto návrhu zákona přihlášky do obecné a podrobné rozpravy v programu 79. schůze PSP, která je naplánována na 20. února 2021.

Je opravdu neobvyklé, že za současnou sněmovnou zůstane tolik návrhů legislativy pod stolem. Předchozí volební také končila s 150-180 neprojednanými zákony, ale více než 360 návrhů je opravdu rekord. Když byl 29. srpna 2019 vládní návrh zákona zveřejněn, nikoho z nás v pracovní skupině pro legislativu nenapadlo, že za bezmála tři roky podaří návrh protlačit pouze na práh druhého čtení.

Na druhou stranu jsme ale rádi, že se podařilo v rekordním čase pouhých čtrnácti měsíců přijmout zákon o technických požadavcích na výrobky, který umožňuje veřejnosti bezplatný přístup k vybraným technickým normám.

Jan Lhotský, předseda pracovní skupiny APTI

V „zásobníku“ se nyní nehromadí jen návrhy opozice, které z pochopitelných důvodů nejsou pro parlament prioritou, ale překvapivě také návrhy ministrů nebo koaličních poslanců. Číslo neprojednaných návrhů se do léta pravděpodobně ještě zvýší, jakmile budou podávat návrhy také poslanci z „taktických důvodů“ v rámci předvolebního boje ve snaze na svoje jméno upozornit.

Podle portálu Seznam Zprávy se tak jedná o rekord, který nemá v novodobé historii parlamentní demokracie obdoby, na kterou ovšem má také významný vliv probíhající pandemie SARS-COV-19 a fakt, že parlament již bezmála tři čtvrtě roku pracuje v nouzovém režimu. Nicméně za poslední tři volební období skončilo v „koši“ v průměru 160 návrhů, které se nestihly projednat. Tedy podstatně méně, něj kolik jich bude letos.

Je tedy nutno zatím počítat i s variantou, že stávající letité právní předpisy mohou ještě pár let v platnosti zůstat.

Ilustrační foto: Steve Johnson on Unsplash

Související články