Když se jeden z nejznámějších – a nejbohatších – mužů na světě, miliardář Bill Gates, připojí k honbě za přírodním vodíkem, měli by investoři zpozornět. Americký deník Denver Gazette minulý týden uvedl, že lokální americký startup Koloma v tichosti získal masivní finanční injekce přesahující 91 milionů USD od společností Gates‘ Breakthrough Energy Ventures, Energy Impact Partners, Evōk Innovations, Prelude Ventures a Piva Capital, na výzkum a vývoj technologií pro vyhledání a těžbu vodíku. Podle Denver Gazette to z Kolomy udělalo nejlépe financovaný startup ve vesmíru.
Podle Denver Gazette je spoluzakladatel startupu Tom Darrah je uveden jako držitel 16 přihlášených patentů na efektivní těžbu vodíku. Doufá, že najde zdroj v oblastech, kde významné nadnárodní společnosti tradičně těžily fosilní paliva, tedy ropu a plyn.
Gazette uvedl, že přírodně se vyskytující vodík představuje potenciální trh v hodnotě 1 miliardy USD. Je vyhledáván pro svou nízkou relativní cenu ve srovnání s umělým vodíkem. Vodík má téměř nulové emise uhlíku a je považován za jednu z klíčových součástí dosažení uhlíkové neutrality.
Vzrůstající zájem investorů o přírodní vodík láká i další společnosti
Na těžbu přírodního vodíku se specializují i další společnosti. Cílí na bývalé naleziště ropy a zemního plynu. Australská společnost Gold Hydrogen Limited oznámila spuštění pilotního vrtného programu, který má začít v říjnu, na jednom vytěženém nalezišti ropy. Projekt Ramsay se zaměřuje na vrt v jižní Austrálii, který by mohl poskytovat plynný vodík 90% čistotě.
Americký příběh může změnit pohled, na způsob získávání vodíku. V posledních letech se při využití vodíku hovořilo téměř výhradně o technologiích zaměřených jeho výrobu. Existuje řada projektů zaměřených na zelený (ale také modrý a šedý) vodík vyráběný elektrolýzou z vody. Nicméně i přes použití elektrické energie získané z obnovitelných zdrojů se jedná o náročný proces, kdy se stále platí, že na vyrobení jednoho kilogramu plynného vodíku je zapotřebí cca 9l vody a 60kW elektrické energie. Myšlenka, že by se daly využít prakticky neomezené zásoby vodíku v zemské kůře, které by byly ekonomicky nesrovnatelně lépe dostupné, může být příslovečný „Game Changer“ v otázce ekonomicky udržitelné bezuhlíkové energetiky.
Ilustrační foto: koláž
Zdroj: koloma.com, denvergazette.com, goldhydrogen.com.au