Země EU podpořily snížení spotřeby plynu o 15 % i v dalším roce

Členské státy podpořily návrh Evropské komise, aby i v dalším roce platil evropský právní rámec pro snížení spotřeby zemního plynu alespoň o 15 %. Dobrovolné snížení spotřeby, které se může v případě potřeby změnit na povinné, tak bude platit až do konce března 2024. Po vypuknutí ruské agrese vůči Ukrajině bylo jako jedno z prvních opatření přijato evropské nařízení o koordinovaných opatřeních ke snížení poptávky po plynu. To stanovilo – v první fázi pouze dobrovolně – snížení spotřeby plynu v jednotlivých členských státech o 15 %.

Díky vysokým cenám a také teplému počasí v části zimy se tento závazek daří dodržovat. Přestože závazek platí až do konce března, již nyní lze konstatovat, že bude splněn. Podle dat Evropské komise došlo mezi loňským srpnem a letošním lednem ke snížení spotřeby plynu v průměru o 19,2 %. Česká republika ve stejném období dosáhla meziroční snížení spotřeby zemního plynu o 17,7 %.

I přes to, že došlo k významnému snížení spotřeby plynu a zaplněnost zásobníků se pohybuje v tomto období na rekordních úrovních okolo 56 %, varuje Komise před tím, že i v příští zimě budou úspory nezbytné. Proto na počátku tohoto týdne navrhla, aby dobrovolné (a v případě naplnění podmínek povinné) snížení spotřeby plynu platilo i v období od dubna 2023 do konce března 2024.

Evropa loni stala největším odběratelem LNG z USA

Nejvíce LNG loni zamířilo z USA do Evropy, kam loni putoval vůbec rekordní objem dodávek LNG od řady různých dodavatelů. Podle dat EIA do Evropy loni putovalo ve zkapalněné podobě v průměru 14,9 miliard strop krychlových plynu denně, což je oproti roku 2021 nárůst o 65 %. Téměř polovina z tohoto objemu pocházela z USA, další zhruba čtvrtina dovozu LNG do Evropy pocházela z Kataru a Ruska, poslední přibližně čtvrtina poté z dalších 14 zemí vyvážejících LNG.

Související články